بورد

دینابرد

آموزش

 

انواع بردهای مورد مصرف در صنعت:

امروزه با گسترش کاربرد الکترونیک در صنایع مختلف نیاز به بردهای مدار چاپی نیز بشدت افزایش یافته و کمتر دستگاهی وجود دارد که فاقد بردهای الکترونیک باشد.

این قطعات با توجه به نحوه استفاده و نیاز طراح در انواع مختلفی تولید و مونتاژ میگردند که مهندسان طراح بسته به شرایط کاری و محیط مورد نصب، متریال مربوطه را انتخاب می نماید.

در ادامه به انواع بردهای موجود صنعت الکترونیک به اختصار اشاره میگردد:

1-بردهای فنولیک یا استخوانی:

این بردها با رنگ قهوه ای روشن در دسته ارزانترین فیبرها قرار گرفته و در ضخامت های 1 تا 1.6 میلیمتر قابل تولید هستند.ضخامت مس موجود بر روی لایه اصلی ان نیز از 18 تا 35 میکرون می باشد.

این بردهای اغلبا برای دستگاه هایی مانند محافظ های الکترونیکی و...مورد استفاده قرار میگیرد.

 

2-بردهای فایبرگلاس:

این بردها اغلبا در رنگ های قهوه ای کمرنگ و با حالت شیشه ای ،در دسته بندی بردهای صنعتی قرار گرفته و در اکثر محصولات الکترونیک از انها استفاده میشود.از خواص ویژه این دسته توانایی تحمل حرارت بالاتری نسبت به بردهای فنولیک است.فایبرگلاس ها از ضخامت های 0.1 میلیمتر تا 3.2 میلیمتر قابل تولید بوده که دارای ضخامت مس 18 تا 105 میکرون می باشند.

 

3-بردهای نیمه فایبرگلاس یا CEM:

این گروه از بردها اغلبا در رنگ های سفید مات هستند و از نظر ظاهری و مقاومت عایق شبیه به گروه فایبرگلاس بوده با این تفاوت که این جنس از بردها در محصولاتی نظیر سوئیچینگ ها بیشتر مورد مصرف قرار میگیرند.این بردها از ضخامت های1.0 میلیمتر تا 1.6میلیمتر قابل تولید بوده و دارای ضخامت مس 18 تا 70 میکرون می باشند.

تحمل دمایی انها کمی از نمونه های فایبرگلاس پایین تر و قیمت ان نیز بسته به ضخامت مس و برند تولیدکننده آن در رنج ارزانتری قرار دارد.

 

4-بردهای الومنیومی:

این گروه از بردها دارای کاربردهای خاصی در صنعت الکترونیک هستند و شامل یک ورقه الومنیومی بوده که بسته به سفارش دارای ضخامت هایی از 0.8 میلیمتر تا 1.6 میلیمتر هستند.این گروه از بردها دارای وزن بیشتر و قیمت بالاتری هستند و اغلبا در مواردی مورد استفاده قرار میگیرند که دفع حرارت برای قطعات بسیار مهم بوده و تمامی قطعات نیز در پکیج SMD باشند.

ضخامت مس موجود بر روی عایق های بردهای الومنیومی 25 و 35 میکرون می باشد و استفاده از ضخامت های بیشتر معمولا در صنایع مختلف کاربرد ندارد.

این گروه از بردها در صنعت روشنایی و مخصوصا بردهای ال ای دی بسیار پر کاربرد بوده و تقریبا تمامی ال ای دی های SMD باید بر روی این گروه بردها مونتاژ و مورد استفاده قرار گیرند.

دفع حرارت در این بردها از طریق لایه الومنیومی پشت برد که به عنوان واسطی جهت اتصال با هیت سینک می باشد انجام شده و بسته به نوع و کیفیت الومینیوم مورد استفاده در ان، ضریب دفع حرارت مختلفی دارند.

 

 

دینابرد پذیرای انتقادات و پیشنهادات همکاران عزیز در زمینه تولید بوده و خواهشمند است در صورت نیاز

 با ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید با ما مکاتبه نمایید.