انواع بردهای مورد مصرف در صنعت:

امروزه با گسترش کاربرد الکترونیک در صنایع مختلف نیاز به بردهای مدار چاپی نیز بشدت افزایش یافته و کمتر دستگاهی وجود دارد که فاقد بردهای الکترونیک باشد. این قطعات با توجه به نحوه استفاده و نیاز طراح در انواع مختلفی تولید و مونتاژ میگردند که مهندسان طراح بسته به شرایط کاری و محیط مورد نصب، متریال مربوطه را انتخاب می نماید. در ادامه به انواع بردهای موجود صنعت الکترونیک به اختصار اشاره می گردد:

1-بردهای فنولیک یا استخوانی:

فیبر استخوانی
این بردها با رنگ قهوه ای روشن در دسته ارزانترین فیبرها قرار گرفته و در ضخامت های 1 تا 1.6 میلیمتر قابل تولید هستند.ضخامت مس موجود بر روی لایه اصلی ان نیز از 18 تا 35 میکرون می باشد. این بردهای اغلبا برای دستگاه هایی مانند محافظ های الکترونیکی و...مورد استفاده قرار می گیرد.

2-بردهای فایبرگلاس:

فایبر گلاس
این بردها اغلبا در رنگ های قهوه ای کمرنگ و با حالت شیشه ای ،در دسته بندی بردهای صنعتی قرار گرفته و در اکثر محصولات الکترونیک از آنها استفاده می شود. از خواص ویژه این دسته توانایی تحمل حرارت بالاتری نسبت به بردهای فنولیک است. فایبرگلاس ها از ضخامت های 0.1 میلیمتر تا 3.2 میلیمتر قابل تولید بوده که دارای ضخامت مس 18 تا 105 میکرون می باشند.

3-بردهای نیمه فایبرگلاس یا CEM:

نیمه فایبر گلاس
این گروه از بردها اغلبا در رنگ های سفید مات هستند و از نظر ظاهری و مقاومت عایق شبیه به گروه فایبرگلاس بوده با این تفاوت که این جنس از بردها در محصولاتی نظیر سوئیچینگ ها بیشتر مورد مصرف قرار میگیرند.این بردها از ضخامت های1.0 میلیمتر تا 1.6میلیمتر قابل تولید بوده و دارای ضخامت مس 18 تا 70 میکرون می باشند.
تحمل دمایی آنها کمی از نمونه های فایبرگلاس پایین تر و قیمت ان نیز بسته به ضخامت مس و برند تولیدکننده آن در رنج ارزانتری قرار دارد.

4-بردهای آلومنیومی:

آلومنیومی
این گروه از بردها دارای کاربردهای خاصی در صنعت الکترونیک هستند و شامل یک ورقه آلومنیومی بوده که بسته به سفارش دارای ضخامت هایی از 0.8 میلیمتر تا 1.6 میلیمتر هستند.این گروه از بردها دارای وزن بیشتر و قیمت بالاتری هستند و اغلبا در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که دفع حرارت برای قطعات بسیار مهم بوده و تمامی قطعات نیز در پکیج SMD باشند.
ضخامت مس موجود بر روی عایق های بردهای آلومنیومی 25 و 35 میکرون می باشد و استفاده از ضخامت های بیشتر معمولا در صنایع مختلف کاربرد ندارد.
این گروه از بردها در صنعت روشنایی و مخصوصا بردهای ال ای دی بسیار پر کاربرد بوده و تقریبا تمامی ال ای دی های SMD باید بر روی این گروه بردها مونتاژ و مورد استفاده قرار گیرند. دفع حرارت در این بردها از طریق لایه آلومنیومی پشت برد که به عنوان واسطی جهت اتصال با هیت سینک می باشد انجام شده و بسته به نوع و کیفیت آلومینیوم مورد استفاده در ان، ضریب دفع حرارت مختلفی دارند.

بس از اینکه فیبر مورد نظر با توجه به کاربرد آن، انتخاب شد، وارد مرحله طراحی و سپس مونتاژ می شود.